gotowanie, czysta micha

©2019 by Pyszne poranki. Proudly created with Wix.com

  • Natalia Wawrzyniak

Kanapki


Najbardziej klasyczna rzecz na świecie. I od razu powiem: wcale nie są tuczące.

Będę powtarzała to do znudzenia: tuczy tylko nadmiar kalorii w diecie. Bez względu na to, skąd one pochodzą. Czy z marchewek, czy z czekoladek, nadmiar to nadmiar, nie wyparuje z naszego organizmu ot tak. Zamieni się w tkankę tłuszczową. Sama sprawdziłam to na własnej skórze. Przecież zawsze jadłam zdrowo, a że migdały garściami? No właśnie.


Więc kanapki na diecie MOŻNA zjeść spokojnie. I nie, nie stosuję żądnego fit chleba, zamienników masła i w ogóle wszystkiego.


Chleb jest najzwyklejszy, pszenny. Trzeba pamiętać, że nie każdemu ciemne razowe pieczywo będzie służyć. Jest ono cięższe, dłużej się trawi. Osoby z problemami jelitowymi czy żołądkowymi nie powinny jeść razowca. Zawiera dużą ilość błonnika, pełne ziarno. Zwykły chleb pszenny jest lżejszy, szybciej się trawi, ale niestety, na krócej syci. Wybierając chleb kierujmy się: składem, naszym samopoczuciem po zjedzeniu chleba, kosztem. Na pewno nie zawartością kalorii, ponieważ chleby mają raczej zbliżoną kaloryczność.


Chleb można posmarować masłem, smalcem, jakimkolwiek tłuszczem, jaki lubimy, na jaki nas stać. Pomijam w tej chwili kwestię stosowania margaryn, tłuszczy utwardzonych, składu niektórych margaryn oraz wpływu tego wszystkiego na zdrowie. Jedni wolą nie posmarować niczym chleba, niźli margaryną, inni znowu nie przełkną "suchego" chleba.


Ja osobiście jem kanapki rzadko, chleb smaruję różnymi "smarowidłami": hummusem, pastami warzywnymi, tłuszczem zwierzęcym, mlecznym a także roślinnym. I nie mam z tym problemu.


Na kanapkach, które dziś Wam proponuję znajdziecie smarowidło z awokado z czosnkiem i solą, jedno z moich ulubionych. Do tego jajka, pomidor, ogórek kiszony, sałata, szczypiorek. Dzięki obecności jajek kanapki są syte, a dzięki warzywom - niskokaloryczne i duże objętościowo, więc wypełnią żołądek i dadzą uczucie sytości.


Oto szczegóły:


111 g chleba pszennego

76 g awokado

148 g jajek

50 g pomidora

46 g ogórka kiszonego


Całość: 641 kcal


Białko: 31,4 g

Tłuszcze: 27,6 g

Węglowodany: 69,4 g

44 wyświetlenia2 komentarz